Bieganie zimą… Część 2

28 stycznia 2020
Kategoria: Biegowe ABC
Autor: Piotr Cukrowski

W poprzedniej części dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek na temat pogody, które mogą przydać się podczas planowania trasy. Wiemy też jaką garderobę biegową wybrać aby odpowiednio zabezpieczyć nasze ciało przed zimnem. Teraz skupimy się na tym w co ubrać nasze stopy.

Buty

W kwestii doboru zimowego obuwia mamy kilka opcji, a pierwszą z nich są specjalnie zaprojektowane do tego buty. Zimową porą powinny one posiadać przede wszystkim specjalny bieżnik. Jest on bardziej agresywny i wykonany z innego rodzaju gumy, który poprawi naszą przyczepność na trasie. Są to jednak buty trailowe, które nie nadają się na asfalt.

Warta uwagi jest też wersja buta z wodoodporną membraną. Zapobiega ona przemakaniu buta podczas treningów w śniegu czy deszczu. Dodatkowo daje jeszcze warstwę izolacyjną dzięki czemu but jest cieplejszy. Bardziej zabudowana cholewka natomiast utrudnia przedostawanie się zimnego powietrza do jej wnętrza.

Co zatem mają począć miłośnicy sztucznie utwardzonych nawierzchni w czasie zimy? Na szczęście producenci pomyśleli i o nich dzięki czemu na rynku możemy znaleźć wersje zimowe dobrze nam znanych asfaltówek. Posiadają one wodoodporną membranę oraz nieco zmodyfikowany pod względem materiału i kształtu bieżnik. Takie buty skutecznie pomogą nam przetrwać zimę. Niestety potrafią być droższe od swoich siatkowych odpowiedników nawet o 150zł.

Nakładki i kolce do biegania

Na szczęście asortyment dla biegaczy jest bardzo szeroki i tak zamiast kupować nowe buty z przeznaczeniem na zimę, wystarczy zakupić nakładki antypoślizgowe do biegania. Specjalnie zaprojektowana nakładka z gumy ma za zadanie zwiększyć przyczepność, a zamontowane na jej spodzie małe kolce ze stali hartowanej potęgują ten efekt jeszcze bardziej. Nakładki ściśle przylegają do buta, dzięki czemu nie mają możliwości przesuwania się. Są bardzo funkcjonalne, ponieważ możemy je zwinąć i włożyć do woreczka. Dzięki temu gdy warunki na trasie się polepszą, możemy schować je do kieszeni i biec dalej.

To nie obowiązek posiadać buty zimowe czy chociażby nakładki z kolcami. Zawsze możemy założyć nasze asfaltówki z minionego sezonu i wyjść pobiegać. Nikt nam tego nie zabroni. Musimy jednak pamiętać o tym, że te buty nie są przystosowane do używania ich na śliskich, niestabilnych i nierównych nawierzchniach, z którymi przyjdzie nam się zmagać zimą. Należy zatem zachować szczególną ostrożność ponieważ ryzyko kontuzji na skutek poślizgnięcia czy upadku jest bardzo duże. Starajmy się unikać oblodzonych i ośnieżonych fragmentów trasy. Nie bójmy się też w razie potrzeby zmniejszyć kadencji kroku gdy warunki na trasie są niesprzyjające. Trening treningiem, ale nasze zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Skarpety

Dobór odpowiedniego obuwia to nie wszystko. Ważne jest też jakie skarpetki założymy na nasze stopy. Zatem jaka jest różnica między skarpetkami zimowymi a letnimi?

Wyróżniamy trzy podstawowe kryteria jakimi są: skład materiału, gramatura i wysokość skarpety. Tutaj po raz kolejny pojawia się wełna merino. Jej domieszka w wysokości około 20% składu skarpety jest w stanie zapewnić bardzo dobre właściwości grzewcze nawet przy przemoknięciu skarpety na skutek kontaktu ze śniegiem czy kałużami.

Gramatura to nic innego jak grubość materiału, która jest w sumie kwestią indywidualną każdego biegacza. Grubsza skarpeta jest w stanie uchronić naszą stopę przed uszkodzeniami i dodać nam trochę amortyzacji. Zarówno letnie jak i zimowe skarpetki muszą być dobrze dopasowane do stopy. Uniemożliwi jej to przesuwanie się. Ważne jest to, aby skarpetka nie była zbyt gruba. Im grubsza tym większa szansa powstanie odcisków. Dobre gatunkowo skarpety poza funkcją grzewczą sprawiają, że stopa się nie przegrzewa w trakcie biegu.

Jeśli chodzi o długość skarpety to raczej ciężko znaleźć stopki w wersji zimowej. O tej porze roku szczególnie musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych stawów i Achillesów. Mocne wychłodzenie tych miejsc może prowadzić do silnych bólów i przerodzić się w stany zapalne, które uniemożliwią nam bieganie. Skarpety szczelnie otulają nasze kostki chroniąc je przed atakami zimna.

Alternatywą dla butów z membraną okazały się skarpety wodoodporne do biegania. Ten wytworny element biegowej garderoby z powodzeniem wywiązuje się ze swoich obowiązków poprzez swoją budowę. Składa się z trzech warstw. Każda z nich odpowiada za coś innego. Środkowa warstwa to nic innego jak membrana, która odpowiada za wodoodporność tak samo jak w butach, o których była mowa wcześniej. Pamiętajmy jednak, aby nie łączyć wodoodpornej skarpetki z wodoodpornym butem. Wentylacja będzie wtedy mocno utrudniona, a wszyscy doskonale wiemy czym może się to skończyć…

Stuptuty

Kolejnym ciekawym i przydatnym elementem, który uzupełni naszą biegową garderobę, nie tylko w trakcie zimy, są stuptuty. Wielu z was zapewne zastanawia się co to za twór. Otóż jest to ochraniacz mający za zadanie powstrzymać śnieg, błoto, wodę i małe drobiazgi jak kamyki przed dostaniem się do wnętrza buta. Świetne uzupełnienie do butów z membraną. Wodoodporne buty na nic nam się nie przydadzą jeśli śnieg czy woda dostanie się do jego wnętrza. Na rynku wyróżniamy dwa rodzaje stuptutów pod względem mocowania: na rzep i na zamek. Wybór ma znaczenie, ponieważ jedne i drugie posiadają swoje plusy i minusy. Zamek przy niskich temperaturach może zamarzać co utrudni użytkowanie. Rzepy niskiej jakości będą miały tendencję do odpinania się. Stuptuty dostępne są w wersji długiej (do kolan) i krótkiej (za kostkę). Dla biegaczy zdecydowanie poleca się krótkie, chyba, że w planach biegowych jest przedzieranie się przez wysokie zaspy śnieżne. Niektóre modele butów do biegania posiadają już wbudowanego stuptuta i to właśnie tego rodzaju zabezpieczenie będzie najbardziej skuteczne.

W następnej części dowiemy się jak dobrze przygotować nasz organizm na chwilę przed rozpoczęciem treningu właściwego, czyli to co wszyscy znają i kochają. ROZGRZEWKA!!!

Przeczytaj również…

W tej samej kategorii

Bieganie zimą…  Część 1

Bieganie zimą… Część 1

Czyli jak zmniejszyć ryzyko kontuzji i problemów zdrowotnych podczas budowania formy przed wiosennymi startami.